EYCH2016În perioada 14-17.07.2016 s-au desfăşurat la Tbilisi, Georgia prima ediţie a Campionatului European de cadeţi. Lotul României participant la această primă ediţie a fost format din 32 de atleţi (12 fete şi 20 băieţi).

 

FETE

1. Baboi Marina (100 m, 200m)
2. Miklos Andrea (400 m)
3. Banaga Iulia (400 m.g.)
4. Cosac Maria Cristina (400 m.g.)
5. Blioju Aura Elena (2000 m obst.)
6. Olenici Angela (2000 m obst.)
7. Anitei Georgiana (lungime, triplu)
8. Ion Diana (lungime, triplu)
9. Tiganasu Diana (greutate, disc)
10. Vrabie Raluca (sulita)
11. Stanciu Ana Adela (ciocan)
12. Botez Andra (5000 m mars)

BAIETI

1. Nastasache Andrei (100 m, 200 m)
2. Pichiu Andrei Cosmin    (200 m)
3. Pislaru Mihai (400 m)
4. Vlad Alexandru (400 m)
5. Biro Ionut (1500 m)
6. Garcea Adrian (3000 m)
7. Iconaru Alexandru (110 m.g)
8. Juganu Stefan (400 m.g.)
9. Cojocaru Florentin (400 m.g.)
10. Garcea Adrian (2000 m obst.)
11. Cochior Mihai (2000 m obst.)
12. Ionescu Sorin (inaltime)

 

13. Sitoianu Bogdan (lungime)
14. Grecu Razavan (triplu)
15. Visan Florin (triplu)
16. Grigore Alexandru (sulita)
17. Micu Mihaita (ciocan)
18. Mangu Stefan (10 Km mars)
19. Negoita Andrei (110 m.g)
20. Căus Vladut Gabriel (ciocan)

Echipa României a obtinut 6 medalii prin Miklos Andreea (aur, 400m), Aniţei Georgiana (aur, triplusalt), Pîslaru Mihai (argint, 400m), Grecu Răzvan (bronz, triplu), Garcea Adrian (bronz, 3000m), Sitoianu Bogdan (bronz, lungime). La această primă ediție au participat aproximativ 1200 de atleți din 51 de țări. România s-a clasat pe locul 6 în clasamentul pe medalii și pe locul 8 în clasamentul pe puncte (56 puncte).
 
FETE
Proba Nume Anul nasterii SB 2016 serii/calif semi final finala loc
100 m BABOI MARINA 1999 12.02 12.02 11.96  -  
200 m BABOI MARINA 1999 25.27 24.41 24.63  -  
400 m MIKLOS ANDREA 1999 53.60 54.88 54.69 52.70 I
400 m.g. BANAGA IULIA 1999 60.30 60.89 60.09 59.71 VI
400 m.g. COSAC MARIA CRISTINA 1999 61.65 64.89  -  -  
2000 m obst BLIOJU AURA ELENA 1999   6.50.63 - 6.52.37 VII
2000 m obst OLENICI ANGELA 2000 7.02.22 7.04.87  - -  
Lungime ANITEI GEORGIANA 1999 6.15 6.00  - 5.62 X
Lungime ION DIANA 2000 6.35 5.60  - -  
Triplu ANITEI GEORGIANA 1999 13.38  -  - 13.19 I
Triplu  ION DIANA 2000 12.58  -  - 12.47 VI
Greutate TIGANASU DIANA 2000 15.21 15.40  - 15.53 X
Disc TIGANASU DIANA 2000 47.03 43.39  -  -  
Sulita VRABIE RALUCA 1999 46.96 49.67  - 49.33 X
Ciocan STANCIU ANA ADELA 2000 64.24  -  - 61.13 VII
5000 m mars BOTEZ ANDRA 2000 24.50.05  -  - 24.35.80 VIII
 
BAIETI
Proba Nume Anul nasterii SB 2016 serii/calif semi final finala loc
100 m NASTASACHE ANDREI 1999 11.08 11.15  -  -  
200 m NASTASACHE ANDREI 1999 22.40 22.33 22.16  -  
200 m PICHIU ANDREI COSMIN 1999 22.44 22.67  -  -  
400 m PISLARU MIHAI 1999 47.23  - 47.55 47.46 II
400 m VLAD ALEXANDRU 2000 49.26  - 49.34  -  
1500 m BIRO IONUT 1999 4.00.72 4.00.95  - 4.06.87 XII
3000 m GARCEA ADRIAN 1999 8.31.07  -  - 8.20.94 III
110 m.g ICONARU ALEXANDRU 1999 14.17 14.26  -  -  
110 m.g. NEGOITA ANDREI 1999 14.31 14.36 - -  
400 m.g. JUGANU STEFAN 1999 54.51 55.07 54.40  -  
400 m.g. COJOCARU FLORENTIN 1999 55.35 55.72 55.62  -  
2000 m obst GARCEA ADRIAN 1999 6.04.65 6.02.29  - 6.07.07 XI
2000 m obst COCHIOR MIHAI 1999 6.07.47 6.04.36  - 6.15.53 XIII
Inaltime IONESCU SORIN 1999 1.95 1.90  -  -  
Lungime SITOIANU BOGDAN 1999 7.31 6.91  - 7.31 III
Triplu GRECU RAZAVAN 1999 15.17 15.17  - 15.62 III
Triplu VISAN FLORIN 1999 14.71 14.19  -  -  
Sulita GRIGORE ALEXANDRU 1999 65.94 68.42  - 50.12 XII
Ciocan MICU MIHAIȚĂ 1999 76.14 73.82  - 72.84 V
Ciocan CAUS GABRIEL 2000  66.58 64.75 - -  
10 Km mars MANGU STEFAN 1999 44.56.16    - 46.54.21 IX
 
vezi rezultatele detaliate aici
Real time web analytics, Heat map tracking